Chia bistro WarszawaZalewa na winie (surowa)

Zalewa na winie (surowa)

by
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zalewa na winie (surowa)

Jeden-dwie średnie cebule, jeden mała marchewka, jeden-dwie listki laurowe, trzy goździki, sól, pięć-sześć ziarnek pieprzu, spora szczypta tymianku, natka pietruszki, dwie szkl. wytrawnego białego wina, jeden /dwie szkl. octu pięć%, trzy łyżki oleju

Cebule i marchewkę pokrajać w cienkie plasterki. W dość głębokim naczyniu obłożyć mięso cebulą, marchewką, laurowymi liśćmi, goździkami, posolić, doprawić świeżo zmielonym pieprzem, posypać tymiankiem, przykryć natką pietruszki i zalać winem oraz octem. Na wierzch wylać olej, zwłaszcza na część mięsa nie pokrytą zalewą, co zapobiega jego ciemnieniu. Tak zamarynowane mięso odstawić w chłodne miejsce i odwracać je kilkakrotnie w ciągu doby. Małe kawałki mięsa marynuje się na ogół dwiecztery godz., większe – dwie-trzy dni.

Zalewa na winie (gotowana). Z tych samych składników można także przygotować zalewę goto-waną. Wino (może być też wytrawne czerwone) z octem i wszystkimi dodatkami gotuje się ok. pięć minut, a po ostudzeniu zalewa się mięso. Czas marynowania: jak w przypadku zalewy surowej.

Zalewa Lucyny Ćwierczakiewiczowej do baraniny. „Pół kwarty (pół litra) octu średniej tęgości zagotować z półkwartą piwa, pieprzem, laurowymi liśćmi i angielskim zielem. Tym gorącym sosem zalać mięso poprzednio posypane nietłuczoną gorczycą i rozmarynem. Baranina taka bardzo długo się konserwuje” .

Ciekawe artykuły tematyczne o kulinariach online:

Back to Top