Zdrowo w kuchni

by
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mimo tak ogromnego postępu cywilizacyjnego nikt nie wymyślił jeszcze skutecznego sposobu na walkę z wieloma chorobami. Co gorsze, coraz więcej z nich mutuje w takim tempie, że nie sposób skutecznie wyleczyć się za pomocą dotychczas stosowanych metod. Grypa przybiera coraz cięższą postać, a nawet ci najbardziej odporni cierpią na alergie.

Niestety większość chorób spowodowana jest naszymi złymi nawykami, zarówno żywieniowymi, jak i trybem życia. Nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków w domu, w związku z czym żywimy się kuchnią typu fast food lub pochłaniamy ogromne ilości batoników, ciastek, chipsów. Zawarte w tym pożywieniu sztuczne konserwanty obniżają wchłanianie witamin, co w dalszej perspektywie sprawia, że jedząc nawet zdrowe i naturalne produkty witaminy w nich zawarte w większości są z organizmu wydalane, a jedynie niewielka część faktycznie jest wchłaniana.

Jak więc zaplanować swoją dietę, aby dostarczać organizmowi zdrowych produktów, a przygotowanie potraw zajmowało nam niewielką ilość czasu? Pomysłów na tego typu dania jest mnóstwo. Wystarczy zajrzeć do sieci, gdzie znajdziemy setki serwisów publikujących przepisy kulinarne na różne okazje, o różnym stopniu czasochłonności oraz trudności.

Zamiast kupować hamburgera w przydrożnej budce możemy przygotować smaczny i pożywny makaron z warzywami. Warzywa możemy poddusić na patelni z dodatkiem mięsa i aromatycznych ziół, a wybierając makaron pełnoziarnisty podniesiemy dodatkowo wartość odżywczą naszego posiłku.

Jeśli jesteśmy łasuchami możemy przygotować smaczne i zdrowe przekąski na słodko. Doskonałym pomysłem będą ciasteczka owsiane z ziarnami zbóż, które przyrządza się szybko i możemy po nie sięgać między posiłkami lub jako słodki przysmak do kawy. Domowej roboty słodycze pozbawione są konserwantów, a dodatkowo wiemy dokładnie, jaki jest ich skład. Pamiętajmy, że biały cukier nie ma wartości odżywczych, dlatego do przyrządzania słodkich deserów możemy zastąpić go naturalnym miodem prosto z pasieki.

Wiele osób w trosce o swoje zdrowie w sezonie zimowym spożywa duże ilości owoców dostępnych w supermarketach. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, bowiem produkty te zawierają duże ilości środków chemicznych na skórce, a te pochodzące z upraw szklarniowych w dużej mierze pozbawione są witamin. Lepiej wówczas sięgać po przetwory przygotowane z sezonowych warzyw i owoców, w których zachowane zostały cenne witaminy i minerały.

Dietę warto czasem wesprzeć sięgając po suplementy diety, które uzupełnią niedobory witamin. Wybierajmy jednak te naturalne preparaty oraz stosujmy je ściśle według wskazań na opakowaniu.

Ciekawe artykuły tematyczne o kulinariach online:

Back to Top